Te schroniska w słowackich Tatrach Wysokich można odwiedzić także zimą

Te schroniska w słowackich Tatrach Wysokich można odwiedzić także zimą

Urlop w słowackich Tatrach Wysokich ma swój urok. Jeśli chcesz spędzić go aktywnie nawet zimą, wybierz się do jednego ze schronisk górskich, które są otwarte dla turystów nawet o tej porze roku. Jeśli szukasz pomysłów na przyjemną i łatwą pieszą wędrówkę, idealną wskazówką na wycieczkę po zaśnieżonej krainie są te bardziej dostępne schroniska:

Schronisko pod Siodełkiem (1 255 m. n. m.)

Jeśli wolisz cieszyć się zimową atmosferą w cieple i przyjaznej atmosferze, to schronisko Ci to umożliwi. Można do niego dojść na piechotę z Siodełka zielonym szlakiem w zaledwie 5 minut. Jeżeli jednak masz ochotę zafundować sobie jako zasłużoną nagrodę po wędrówce pyszne jedzenie, ciepłe napoje, a nawet gorącą saunę, możesz udać się do niego mniej uczęszczaną trasą, np. z Tatrzańskiej Leśnej. Zajmie Ci to około 1,5 godziny po zielonym i żółtym szlaku. Schronisko jest czynne przez cały rok, można w nim znaleźć także nocleg w pokojach lub apartamentach z łazienkami.

Rainerowa chatka (1 301 m. n. m.)

Rainerowa chatka to słowacki unikat, ponieważ jest najstarszym i najmniejszym schroniskiem w Tatrach Wysokich. Można do niej dotrzeć w około pół godziny bezpośrednio z Siodełka podążając za czerwonym szlakiem. Trasa jest bardzo prosta i łatwo dostępna. Oprócz małego poczęstunku w schronisku znajdziesz także ciekawe muzeum dotyczące historii przewodnictwa i tragarzy górskich, a zimą przed chatą powita Cię ogromna szopka ze śniegu zbudowaną przez samego gospodarza schroniska. Schronisko jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 16:00 bez możliwości noclegu.

Rainerova chata

Schronisko Zamkowskiego (1 475 m. n. m.)

Kolejnym schroniskiem, do którego można dojść bezpośrednio ze Siodełka, jest Schronisko Zamkovskiego. Dojdziesz do niego w około godziny. Z Siodełka poprowadzi Cię do niego czerwony szlak, który prowadzi łatwą trasą w stronę Stawu Łomnickiego. Jest to łatwa i przyjemna piesza wędrówka, odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Piękne widoki na Kotlinę Tatrzańską czy fascynujący Olbrzymi Wodospad umilą Ci podróż. Schronisko czynne jest codziennie w godzinach 7:30 – 22:00 i oprócz szerokiej oferty potraw i napojów na rozgrzewkę po wędrówce, można tu także spędzić noc. Jeśli masz ochotę na bardziej wymagającą wędrówkę i jesteś doświadczonym turystą zimowym, możesz kontynuować wędrówkę stąd do chaty Téry’ego, o której mowa poniżej.

Schronisko nad Zielonym Stawem (1 550 m. n. m.)

Jeśli masz ochotę na nieco dłuższą pieszą wędrówkę innymi szlakami niż wokół Siodełka, Schronisko nad Zielonym Stawem jest do tego idealne. Schronisko jest położone w bajkowej okolicy na brzegu pięknego Stawu Zielonego otoczonego tatrzańskimi szczytami. Najpopularniejsza trasa dojazdu prowadzi po żółtym szlaku od przystanku Biała Woda i zajmuje około 3 godzin. Jednak, gdy tylko dotrzesz do schroniska i skosztujesz wspaniałej bułki na parze z ciepłą herbatą, całkowicie zapomnisz o trzygodzinnej wędrówce w mroźną zimę. A jeśli schronisko Ci się spodoba, możesz tu także przenocować. Zalecamy jednak wcześniejszą rezerwację noclegu. Jeśli Schronisko nad Zielonym Stawem Ci nie wystarczy, możesz kontynuować od niego trudniejszą wspinaczką do wspomnianego poniżej Schroniska pod Szarotką. 

Chata pri Zelenom plese - dostupná aj v zime

Śląski dom (1 670 m. n. m.)

Ciszą i spokojem śnieżnego krajobrazu można cieszyć się także w drodze do Śląskiego Domu. I nie tylko to! W odróżnieniu od poprzednich wskazówek, Śląski Dom to także hotel – i to nie tylko zwykły hotel. Jest to najwyżej położony hotel na Słowacji, który oferuje piękne górskie otoczenie, luksusowe zakwaterowanie i przyjemne wellness. Można do niego dotrzeć łatwą drogą asfaltową, która przeplata się z przyjemną leśną ścieżką. Z Tatrzańskiej Polany podążaj za zielonym szlakiem, który po 2 godzinach doprowadzi Cię do tego magicznego miejsca. Jeśli chcesz po prostu cieszyć się pięknymi widokami i dobrym jedzeniem w Śląskim Domu, restauracja czynna jest od 7:00 do 22:00.

Schronisko nad Stawem Popradzkim (1 494 m. n. m.)

Wycieczka na Schronisko nad Stawem Popradzkim to także jedna z przyjemnych tras, którą można bez problemu pokonać nawet zimą. Schronisko to stoi obok czwartego co do wielkości stawu i jest najczęściej odwiedzanym schroniskiem w Tatrach Wysokich. Znajdziesz tu smaczne przekąski i komfortowe noclegi hotelowego typu. Można do niego dotrzeć np. ze Szczyrbskiego Jeziora, kierując się czerwonym i zielonym szlakiem, podróż zajmuje około 1 godziny 20 minut. Schronisko czynne jest przez cały rok, a jeśli byłeś już w nim latem, na pewno nie możesz przegapić go pod pokrywą śnieżną.

Schronisko Majlátha (1 494 m. n. m.)

Kolejnym schroniskiem na brzegu Stawu Popradzkiego jest Schronisko Majlátha. Schronisko to znajduje się zaledwie minutę spacerem od Schroniska nas Stawem Popradzkim. Choć jest to mniejszy budynek, z pewnością nie pozostaje w tyle pod względem piękna. Także tutaj możesz skosztować dobrego jedzenia, które Cię rozgrzeje lub skorzystać z opcji noclegu. Schronisko jest czynne już od godziny 6:00. Jedną ze ścieżek, która zaprowadzi Cię do schronisk w pobliżu Stawu Popradzkiego, jest trasa podążająca za niebieskim szlakiem od przystanku tramwajowego Staw Popradzki. Zajmie Ci to około godziny.

Schronisko pod Soliskiem (1 840 m. n. m.)

Schronisko górskie pod Soliskiem jest najmłodszym schroniskiem górskim w Tatrach Wysokich. Znajdziesz tu smaczne przekąski oraz noclegi w luksusowych pokojach lub zwykłych pokojach. Do schroniska można dotrzeć ze Szczyrbskiego Jeziora w około półtorej godziny, podążając za niebieskim szlakiem. Jeśli chcesz bez wysiłku cieszyć się pięknymi widokami z tego schroniska, możesz skorzystać z kursującej tu kolejki linowej. Ze Szczyrbskiego Jeziora dowiezie Cię tu 4-osobowa kolejka linowa w około 7 minut.

Schronisko Téryego (2 015 m. n. m.)

Do najwyżej położonego schroniska – Schroniska Téryego można dotrzeć z Siodełka przez wspomniane Schronisko Zamkowskiego. Stąd poprowadzi Cię do niego zielony szlak. Wejście trwa około 2 godzin, a zimą do schroniska prowadzą oznaczenia na tyczkach. Widok ze Schroniska Téry’ego jest zdecydowanie tego wart. Przy dobrych warunkach piękne tatrzańskie szczyty zobaczysz razem z Łomnickim Szczytem. Schronisko czynne jest od 7:00 do 22:00 i oferuje szeroką gamę wyżywienia, napojów oraz noclegów.

Téryho chata - najvyššie položená celoročne dostupná vysokohorská chata na Slovensku

Schronisko Zbójnickie (1 960 m. n. m.)

5,5-godzinny szlak turystyczny, dostępny także zimą, zaprowadzi Cię do przepięknego schroniska, w którym będzie można ogrzać się przy kominku, ciepłą zupą, smaczną herbatą i spędzić tu noc. Trasa prowadzi z Siodełka przez Wodospady Zimnej Wody, Staroleśniańską Polanę do Schroniska Zbójnickiego. Nawet w tym przypadku jest to piesza wycieczka wymagająca dobrego sprzętu i przygotowania.

Schronisko pod Szarotką (1 290 m. n. m.)

Do schroniska można dotrzeć z wyżej wspomnianego Schroniska obok Zielonego Stawu, kierując się czerwonym i zielonym szlakiem w około 2 godziny. Prostsza trasa, trwająca 1 godzinę 20 minut, prowadzi od wsi Tatrzańska Kotlina po niebieskim + zielonym szlaku. Jednakże schronisko to jest otwarte tylko w weekendy i święta w sezonie zimowym (1 listopada – 15 czerwca). W tym czasie znajdziesz tam rozgrzewkę w postaci poczęstunku i noclegu.

Schronisko Łomnickie (1 725 m. n. m.)

Jak sama nazwa wskazuje, schronisko położone jest w pobliżu Łomnickiego Stawu, niedaleko kolejki linowej, która kursuje tu z Tatrzańskiej Łomnicy. Ze Schroniska Łomnickiego można wjechać kolejką linową na słynny Łomnicki Szczyt. Jeśli masz ochotę na bardziej pełną przygód wycieczkę, możesz także dotrzeć samodzielnie z Tatrzańskiej Łomnicy, podążając za zielonym szlakiem, w około 4 i pół godziny. Ponadto schronisko jest również dobrze dostępne dla skialpinistów. Tutaj znajdziesz ciepłe schronienie, doskonałe jedzenie, a nawet możesz tu spędzić noc.

Jeśli jesteś doświadczonym turystą zimowym i masz ochotę na większą przygodę, możesz udać się do jednego ze schronisk wymienionych poniżej. Są to jednak trudniej dostępne schroniska, których zwiedzania w sezonie zimowym nie polecamy niedoświadczonym turystom. Jeśli jednak zdecydujesz się je odwiedzić, przygotuj się dobrze do podróży i sprawdź stan i dostępność tych tras.

Powrót do blogu