Top 5 wędrówek pieszych w polskich Tatrach, które warto odbyć

Top 5 wędrówek pieszych w polskich Tatrach, które warto odbyć

Tatry są głównym celem turystyki wysokogórskiej w Polsce. Oprócz piękna przyrody i atrakcyjnych wyzwań turystycznych, gości cieszy także dobre połączenie komunikacyjne i wysoka jakość usług, w tym zakwaterowania. Dzięki temu masywy górskie Tatr Wysokich i Zachodnich stały się popularnym miejscem nie tylko dla turystów z Polski, ale także ze Słowacji, Czech i Austrii. Jeśli jeszcze nie byłeś w polskich Tatrach, mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące 5 najlepszych wycieczek pieszych, na które warto się wybrać. Czekają na Ciebie równie piękne i przytulne miejsca jak te w słowackich Tatrach Wysokich.

Wielki Giewont

Szczyt Giewont, najczęściej odwiedzany szczyt polsko-tatrzański, uważany jest także za narodową górę Polski. Wznosi się w Tatrach Zachodnich na wysokość 2300 m nad poziomem morza. Na szczycie znajduje się 15-metrowy metalowy krzyż. Wyjście z domku myśliwskiego Mała Łąka zajmuje około 3 i pół godziny i zalicza się do średnio wymagających szlaków turystycznych. Na ostatnim odcinku trasa zabezpieczona jest łańcuchami. Szczyt jest dość wąski i trzeba zachować ostrożność podziwiając widoki. Ale panorama okolicy to niesamowite przeżycie.

Giewont

Orla Perć

Najpopularniejszy polski szlak górski grzbietem jest jednocześnie jednym z najbardziej wymagających. Trasa prowadzi przez ostre granie, liczne odcinki z zabezpieczeniami łańcuchowymi i długą drabinką. Polecamy wybrać się na wycieczkę pieszą w kierunku Zawrat – Krzyźne. Na przełęcz Zawrat można dojść ze schroniska Murowaniec lub ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Na całej trasie zaleca się zastosowanie kasku wspinaczkowego i zestawu do via ferraty. Doświadczeni turyści szlak górski grzbietem pokonują w ciągu 7 godzin, ale najlepiej podzielić go na co najmniej dwa odcinki.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch o wysokości 1987 m nad poziomem morza ma swoje miejsce wśród najczęściej odwiedzanych szczytów polskich Tatr. Swoją popularność zawdzięcza także kolejce linowej, dzięki której każdy może podziwiać piękną panoramę granicy polsko-słowackiej. Kursuje z Kuźnic z przystankiem pośrednim Myślenickie Turnie. Ponieważ kolejka linowa cieszy się dużą popularnością, opłaca się kupić bilety online z wyprzedzeniem, aby uniknąć długiego czekania. Wędrówka piesza z Kuźnic na Kasprowy Wierch zajmuje około 3 i pół godziny i jest zaliczana do średnio trudnych.

Morskie Oko

Bardzo popularny i łatwy szlak turystyczny, odpowiedny dla rodzin z dziećmi, prowadzi do największego jeziora w Tatrach. Do Morskiego Oka można dogodnie dojechać drogą asfaltową. Trasa turystyczna rozpoczynająca się w Łysej Polanie trwa około 2,5 godziny. Jeśli uda Ci się zaparkować na parkingu Palenica Białczańska, nieznacznie skrócisz swoją wędrówkę. Trasa spacerowa poprowadzi wzdłuż pięknego wybrzeża Morskiego Oka. Tuż nad jeziorem znajduje się także schronisko górskie Morskie Oko z restauracją.

Morskie oko

Dolina Kościeliska

Kolejna łatwy, ale piękny szlak turystyczny prowadzi przez Dolinę Kościeliską od wsi Kiry do schroniska górskiego Ornak. Cały odcinek o długości 5 km to przyjemna droga z lekkim wzniesieniem. Dolina Kościeliska uznawana jest za najpiękniejszą dolinę polskich Tatr. Niewątpliwie swoją popularność zawdzięcza formom wapiennym, ogólnodostępnym jaskiniom i jednemu z najpiękniejszych schronisk górskich w Polsce.

Powrót do blogu